Dobře si přát

Co si přejete do nového roku?

Jaká máte předsevzetí?                   

 

Doráží okolí...    Že nic? Jak je to možné, to není možné, to NEJDE!

 

Že jste si mnohokrát přáli a přání se nesplnilo? Že si po těchto zkušenostech už raději ani nic nepřejete? Jste na tom jako já do doby, než jsem se naučila přát si. Přát si tak, aby se přání vyplnilo.

 

Dokud jsem to ještě neuměla, pro jistotu jsem si zakázala nejen si přát, ale i snít. Jenže každý máme svá přání a tužby. Možná v sobě nosíte sen, na který jste zapomněli nebo se s ním začínáte loučit. Třeba já, ráda bych se naučila skvěle anglicky. Stala se špičkovým odborníkem. Prožila dobrodružství na cestě kolem světa. Udělala něco dobrého pro ostatní.

 

Začala jsem jednoduchou věcí a představila si svůj sen do všech podrobností. Představila jsem si, že Umím anglicky. Pohodlně jsem si sedla na nejpohodlnější místo uprostřed rohové sedačky. Opřela se, uvolnila a zadívala vysoko na zeď, skoro na strop. Přede mnou se začal odvíjet barevný film, kde jsem byla hlavní hvězda. Na letišti, kde jsem se plynule domluvila anglicky. Plynule anglicky mluvím s účastníky konference. Plynule přednáším anglicky vlastní příspěvek. A mí posluchači mi rozumí.

 

Zviditelnila jsem neviditelné a přesně specifikovala, jak to vypadá, když je sen splněný. A mám CÍL. Cíl je zhmotněný sen. Specifikovaný a zapsaný. Nebo nakreslený, vyvedený na storyboaru, jak kdo chcete. Na vzrušující cíl je příjemné už jen myslet. Ale stačí to? Splní se to, na co pouze myslím? Někdy se stane zázrak a ano, splní. Většinou to nejde bez práce.

 

Takže znovu poškádlím své mozkové buňky a zadumám se. Kdy chci mít svůj cíl splněný? Stačí mi, když budu umět plynule anglicky za tři roky. Nyní je pro mne důležité do konce roku rozumět vystoupením na TEDu. První milník je stanovený.

 

Vím, co chci a do kdy. K tomu platí rčení, které nejspíš znáte. Pokud znáš cíl, cesta se najde. Je to pravda. Svůj cíl nosím v hlavě a vše kolem mi ho bude připomínat, vše kolem se spojí, abych ho dosáhla. A tak si jdu postup sepsat  Jaké jsou mé první kroky? Co mohu podniknout ještě dnes? Jaký pozitivní čin mne směřuje k jeho získání?

 

Jenže, co když věci nejdou tak hladce, jak jsme si představovali a potřebujeme podporu? Kdo mi ji dá? Nejlépe je, najít ji v sobě. Výborně funguje, když ke zvýšení motivace zodpovím otázky jako Proč svůj cíl musím dosáhnout? Co vše mi přinese? Jak se budu cítit, až se mi v termínu podaří splnit si cíl? Znám své Proč, své povzbuzení a stimul. Zářivou hvězdu, ke které kráčím.

 

Nyní už „jen“ se rozhodnout a jednat.

A nezapomeňte na vytrvalost!

Nevzdávejte se!

Máte své Proč.

První krok čeká.

 

Držím vám palce k odvaze realizovat své sny a jsem tu pro Vás.


Comments are Closed